Dolar Yorumları / Forex Koçu – (17.01.2019)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Yurt içi piyasalarda Merkez bankası kararı geride bıraktığımız günde öne çıkarken, USDTRY tarafında oldukça iyimser bir hava hakimdi. Piyasa tarafında özellikle tahvillerde faiz indirimi fiyatlanırken değişmeyen politika faizi sonrası 5.4450 seviyesinden satış gören USDTRY paritesi, 5.3500 seviyesinde denge bulmuş olarak gözükmekte. Uzun zamandır 5.2457 altına gelmemesi dikkat çekerken politik risklerin ortadan kalkması ve gelecek enflasyon rakamlarında olası bir iyimserlik ile piyasa tarafından destek noktalarının deneneceği sinyali verilmiş oldu. Merkez bankası kararı ayrıntılarına bakarsak politika faizini %24’te sabit tutarken Karar metninde şu ifadelere yer verildi;
-Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir.
-Dış talep gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.
– Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.
-İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir.
-Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.
Tahvil faizleri 2 yıllık gösterge tarafında karar öncesi gerileme yaşanırken karar sonrası 17,670 seviyesine kadar inmiş durumda. Faizlerin yükselmediği dünyada Türk tahvilleri hala yüksek getiri ile talep görmesi normal olarak karşılanabilir. Bugün yurt içinde herhangi bir veri akışı bulunmazken USDTRY için ABD kaynaklı veriler takip edilebilir.

USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak daha önce denenmiş seviyelere gelirken paritede tekrar aşağı yönlü hareket için önemli destekler karşıya çıkacaktır. Bu anlamda 5.2868, 5.2457 ve 5.1222 güçlü destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4103 ve 5.4927 direnç noktaları takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN