Dolar Yorumları / Forex Koçu – (14.09.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Merkez bankalarını takip ettiğimiz geride bıraktığımız günde yurtiçinde TCMB politika faizini 625 baz puan artırarak %24’e yükseltti. TCMB açıklamalarına bakarsak

-Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.
-İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir.
-TCMB fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda ellideki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.
-Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.
-Kurul fiyat istikrarın desteklemek amacıyla güçlü parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Karar öncesi Cumhurbaşkanı açıklamasını takip eden piyasa faize yönelik görüş açıklaması sonrası 6.5500 seviyelerine kadar gelen kur, Merkez Bankası kararı sonrası 6.0100 seviyelerine kadar gerilerken kapanış 6.0800 seviyelerinden gerçekleşti. Peki bundan sonra ne olacak? Merkez Bankasından beklenen adım atılmasından sonra piyasa 20 eylül’de açıklanacak olan orta vadeli program piyasanın izleyeceği bir gelişme olacak. Kamuda tasarruf gelişmeleri ve maliye politikaları yine etkili olacaktır.

Bakan Berat Albayrak açıklamalarına bakarsak “Merkez Bankası enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attı.” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Şimdi sıra mali taraftaki en önemli husus enflasyonla mücadele olacaktır’’ diyerek TL’yi destekleyici mesajlar verdi. Bugün saat 10:00’da dolar bazında cari hesap verisi takip edilebilir.
Gelişmeler sonrası USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak destek seviyesi olarak 6.0027, 5.8749 ve 5.6720 destek noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.4156, 6.7534 ve 7.2941 direnç seviyeleri takip edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin