Dolar Yorumları / Forex Koçu – (13.06.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Haftanın üçüncü işlem gününe gelindiğinde piyasalarda volatilite iyice artıyor. Özellikle bugün gözler ABD tarafında FED’ in faiz kararında olacak. TSİ 21.00’da açıklanacak kararda beklenti FED’ in faizleri 25 baz puan arttıracağı yönünde. Fakat sonrasında FED Başkanı Powell basın toplantısında piyasalar ile ilgili açıklamalarda bulunacak. Bu açıklamalar esnasında tabi ki en çok dikkat etmemiz gereken konu olası dördüncü faiz artışına dair sinyaller. FED daha öncesinde yapmış olduğu açıklamalarda bu yıl üç tane faiz artırışı beklediğini belirtmişti. Bu konuyla paralel olarak geride bıraktığımız günde ABD tarafından Enflasyon rakamlarını karşılamıştık. Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda beklendiği gibi %2.2, aylık bazda ise %0.2 olarak beklentilerin üzerinde geldi. Bu rakamlar dördüncü faiz artışına dair olumlu gelişmeler olabilir. Zira FED’ in daha öncesinde de belirttiği gibi Enflasyonda hedef %2.0 üzerinde kalıcılık.

Tüm bu gelişmelerin ışığında yurt içi piyasalara bakarken seçimlerin yaklaşması ile birlikte belirsizlik ortamının biraz daha sürdüğünü görmekteyiz. Bugüne baktığımızda ise TCMB’nin geçen haftada ki piyasaya müdahaleleriyle ile birlikte 4.45 seviyelerine kadar geri çekilen Dolar, biraz olsun güçlenen Dolar endeksi ve ABD tahvilleri ile birlikte, yeni günde de oldukça güçlü görünüyor. Bugün Sanayi Üretimi rakamlarını karşılıyor olacağız. Özellikle iyi gelen büyüme verisinden sonra açıklanacak olan bu veri önümüzde ki günlerde ki büyüme tahminlerine ışık tutabilir. Pariteye baktığımızda ise 125 baz puanlık faiz artışı öncesin de ki seviyelere yeniden geldik. Kritik 4.60 eşiğini de kıran USD/TRY 4.62 seviyelerinde fiyatlanmakta. Yukarı yönlü hareketlerin devamında ise 4.6446 seviyesi önemli direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 4.5700, 4.5450 ve 4.4952 seviyeleri sırasıyla destek noktaları olarak değerlendirilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin