Dolar Yorumları / Alan Yatırım – (22.05.2020)

Merkez Bankası Beklentilere Paralel Bir Faiz İndirimine Gitti…

TCMB Mayıs ayında ölçülü olarak nitelendirilebilecek bir indirime gitti. TCMB politika faizini %8.75 seviyesinden 50 baz puan indirimle %8.25 seviyesine çekti. TCMB Başkanı Murat Uysal göreve başladıktan sonra toplamda 9 toplantıda 1575 baz puan indirime gidilmiş oldu. Küresel piyasalarda salgın kaynaklı belirsizliğin sürdüğüne, yurt içinde ise dipten dönüş sinyallerinin geldiğine dikkat çekildi. Gıda fiyatları kaynaklı enflasyon baskının kısa vadede enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratabileceği ifade edilirken, talepteki zayıflama nedeniyle dezenflasyonist bir sürecin belirginleşebileceği belirtildi.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.10% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.8100 ve 6.8600’de, destek seviyeleri ise 6.7600 ve 6.7100’de bulunmaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN