Dolar Yorumları / Alan Yatırım – (21.09.2020)

7.50 Eşiğini Aşan Dolar TL Kurunda Yukarı Yönlü Hareketler Hız Kazandı…

Doların FED toplantısı sonrasında global piyasalarda zayıf bir görünüm sergilemesine rağmen TL varlıklar karşı karşıya kaldığı jeopolitik riskler nedeniyle diğer gelişen piyasa ülkelerinden negatif ayrışmakta. Haftanın son işlem gününde yükselişe geçerek 7.57 seviyesini aşan Dolar TL kurunun global risk iştahındaki düşüşe bağlı olarak baskı altında kalmaya devam etmesi beklenebilir. AB Liderler zirvesindeki gelişmeler ve Türkiye’ye yönelik olası yaptırımlar TL üzerinde etkili olmaya devam etmesi beklenebilir. TCMB’nin Perşembe günü gerçekleştireceği Eylül ayı toplantısı da gündemde ön sıralarda yer alıyor. TCMB’nin politika faizini değiştirmesi beklenilmezken, %11.25 seviyesindeki geç likidite penceresini değiştirip kendisine ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde yeni bir alan yaratmayı hedeflemesi bekleniliyor.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.14% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.5700 ve 7.6000’de, destek seviyeleri ise 7.5500 ve 7.5300’de bulunmaktadır.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN