Dolar Yorumları / Alan Yatırım – (20.11.2020)

TCMB Beklentilere Paralel Bir Şekilde Faiz Artırdı…

TCMB politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 475 baz puan artırarak %10.25’ten %15’e yükseltti. Bütün fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi. Açıklama metninde ise küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin yükseldiğine, pandemi dönemindeki güçlü kredi büyümesinin gecikmeli etkilerinin cari işlemler dengesi üzerinde olumsuz etkileri olduğu ifade edildi. TCMB parasal duruşun sıkılığının, enflasyonu etkileyen tüm unsurların dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sürdürüleceğini duyurdu. Karar sonrasında Dolar TL kuru 7.51 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 2.16% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 7.7147’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.5500 ve 7.7000’de, destek seviyeleri ise 7.4100 ve 7.2800’de bulunmaktadır.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN