Dolar Yorumları / Alan Yatırım – (16.10.2020)

Mali teşvik paketi konusunda Mnuchin’in olumsuz beyanatları küresel piyasaları riskten kaçış moduna soktu. Dolar güvenli varlık talebinden destek bulurken, Dolar TL kuru daha çok jeopolitik risklerin ekseninde fiyatlandı. AB liderler zirvesinde Almanya ve Fransa’nın Oruç Reis’i Doğu Akdeniz’e göndermesine karşılık olarak diyalog sürecinde ilerleme beklediklerini, yaptırım seçeneği için önümüzdeki haftalardaki gelişmelerin gözleneceğini açıklamaları TL varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Hazine Eylül ayında 29.7 milyar TL açık verdi.

Bir önceki ay 28.2 milyar fazla verilmişti. Diğer taraftan koronavirüs vaka sayıları dünyada artmaya devam ederken, gelişen piyasa ülkelerine yönelik sermaye akımlarının hız kesmesi beklenebilir. Cari açığı görece olarak yüksek, döviz rezervi görece olarak düşük ülke para birimleri baskı altında kalabilir. Bu noktada önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı TL varlık fiyatlamaları açısından kritik olacaktır. AOFM yoluyla faizleri reel bölgeye çeken TCMB’nin atacağı sıkılaştırma adımlarının TL varlıklara kalkan olması beklenebilir.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.31% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.9600 ve 7.7300’de, destek seviyeleri ise 7.9000 ve 7.8500’de bulunmaktadır.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN