Dolar Yorumları / Alan Yatırım – (16.09.2020)

7.50 Sınırından Geri Çekildi…

FED’in geçtiğimiz haftalarda enflasyon konusundaki paradigma değişimi ve Powell’ın açıklamaları sonrasında doların global değeri üzerindeki baskı artsa da TL varlıklar jeopolitik risklerin gölgesinde majör para birimlerine karşı zayıf bir görünüm sergiliyor. Hafta başında sismik araştırma faaliyetlerini yürüten Oruç reis gemisinin bakım için limana dönmesi sonrası taraflar arasında uzlaşı ümidi doğmasına rağmen kurdaki geri çekilme sınırlı olmuştu. Türkiye dün yeni bir NAVTEX ilan ederek Yunanistan’ın Lozan Barış Antlaşması’nı ihlal ederek Sakız Adası’nı silahlandırdığını duyurdu.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim sürerken Dolar TL kuru 7.50 sınırında işlem görüyor. Jeopolitik risklerdeki yükselişe bağlı olarak Dolar TL kurunun 7.50 seviyesindeki psikolojik direnç noktasını aşması durumunda 7.52 ve 7.53 seviyeleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde 7.48 desteğinin altına sarkmasıyla birlikte satışların hız kazanması beklenebilir.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.05% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.5100 ve 7.5400’de, destek seviyeleri ise 7.4800 ve 7.4500’de bulunmaktadır.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN