Dolar Yorumları / Alan Yatırım – (10.10.2019)

Siyasi ve Jeopolitik Risklerle Birlikte Yükseldi…

Dün Trump’ın açıklamalarıyla birlikte dalgalı bir seyir izleyen Dolar TL kuru bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda Barış Pınarı Harekatının başlamasıyla birlikte 5.8480 seviyelerini test etti. ABD – Türkiye ilişkilerinin seyri TL varlık fiyatlamaları üzerindeki belirleyiciliği sürmeye devam ediyor. Bugün gerçekleştirilecek ticaret görüşmelerine yönelik beklentilerin olumsuz olması risk iştahı üzerinde baskı yaratıyor. Dün TCMB başkanı Murat Uysal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda ekonomik faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğine işaret etti. Eylül ayı PPK toplantısında enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurların dikkate alınarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar verildiğini ve para politikasındaki temkinli duruşun devam edeceğini belirtti. Dün yayınlanan FED toplantı tutanakları çoğu FED üyesinin küresel ekonomideki zayıflık konusunda hemfikir olduğu ve Eylül ayı faiz indirimini doğruladığını ortaya koydu.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.52% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.8900 ve 5.9400’de, destek seviyeleri ise 5.8500 ve 5.8000’de bulunmaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN