Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (22.05.2020)

Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içerişimde tüketici güveni verisi takip edilirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasındaki SWAP anlaşmasının tutarı 15 milyar Dolar’a yükseltilmesinin kur üzerindeki sınırlı etkileri takip edildi. Federal Açık Piyasa Komitesi tutanaklarında negatif politika faiz oranı uygulaması olasılığının yok denecek kadar az olduğunu gösterdi. Haftanın dördüncü işlem gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısında politika faizini beklendiği gibi 50 baz puan düşürerek yüzde 8.75’ten yüzde 8.25’e çekti.

ABD’de İmalat PMI Endeksi 38,0’lık beklentileri aşarak 39,8’e, Hizmet PMI Endeksi 36,9’a yükseldi. Açıklanan işsizlik maaşına başvuranların sayısı 16 Mayıs’ta sona eren haftada 2.44 milyona yükselirken, ikinci el konut satışları ise Nisan ayında talebin azalmasıyla yüzde 17.8 düşerek 4.33 milyon oldu. Gün içerisinde piyasa beklentilerine paralel şekilde alınan faiz kararı sonrası kurda aşağı yönlü sınırlı hareketler takip edilirken 6,80 seviyesi yakınlarında seyrin devam ettiği gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,78 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,75, 6,72 ve 6,69 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,81, 6,84 ve 7,87 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN