Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (20.08.2019)

Haftanın ilk işlem gününde, zayıf veri akışı ile birlikte kurun fiyatlamalarda 5,6726 seviyeleri civarını test ettiği görüldü.

Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan değer kayıpları TL fiyatlamalarına kısa süreli olumlu yansımaları görülse de gün içerisinde, TL’nin dolara karşı aynı kategoride değerlendirildiği gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan değer kayıplarının TL fiyatlamaları üzerinde negatif yansımaları izleniyor. Diğer taraftan, TCMB yayımladığı Zorunlu Karşılıklara İlişkin Basın Duyurusunda, yeni uygulamada TCMB Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede kredi büyümesi kriterini ön plana çıkarırken, TL zorunlu karşılık/nema faiz oranında değişikliğe gittiğini açıkladı. Yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar ABD doları karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi beklenildiği ifade edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun psikolojik seviyesi olan 5,6000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,7000, 5,7300 ve 5,7700 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,5800, 5,5500 ve 5,5000 destek seviyeleri izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN