Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (17.09.2020)

Geçtiğimiz Salı günü, Türkiye’nin merkezi yönetim bütçesi Ağustos ayında 28,2 milyar TL fazla verdi. ABD tarafında New York Empire State imalat endeksi, Eylül’de beklentilerin üzerinde 17 değerine yükseldi. Açıklanan ABD sanayi üretimi verisi ise yüzde 0,4 artış gösterdi. Çarşamba günü, yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de perakende satışlar verisi Ağustos ayında yüzde 1,0’lık artış beklentilerine karşın yüzde 0,6’lık bir artış kaydetti. Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi. Banka’nın Eylül toplantısının ardından basın toplantısında konuşan Başkan Powell, Fed’in bugün politika açıklamasında önemli değişiklikler yaptığını vurgularken, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar faizlerde değişiklik olmayacağını söyledi. Takip edilen gelişmeler doğrultusunda güne 7,48 seviyesinde başlayan kurun yukarı yönlü sınırlı hareketini sürdürerek 7,50 seviyesinde seyrini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 7,50 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 7,48, 7,46 ve 7,43 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 7,52, 7,54 ve 7,56 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN