Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (8.05.2020)

Usd/TL:

ABD ve Çin’in 15 Ocak’ta imzaladıkları ticaret anlaşmasının uygulanmasını gözden geçirmek için bir araya gelecek olmaları olumlu etki yaptı. Bu haber ve normalleşme süreci yatırımcıları riskli varlıklara yöneltiyor. Usd talebi bir miktar azalma kaydediyor. Dün sabah 100,20 civarında olan Endeks bu sabah 99,75 seviyelerinde bulunuyor. Güçlü Usd gelişen ülke para birimlerini zayıflatıyor. TL’nin bu süreçte bir miktar olumsuz ayrıştığını söylemek mümkün.

Korona virüsün küresel ticarete mani olması, ülkelerin(gelişmekte olan ülkeler için daha kritik) Usd cinsi gelir elde etmesini engelliyor. Bu sebeple swap kanalı ile Usd temin edilmesi önem arz ediyor. Bu durumda gelecek Usd miktarına bağlı olarak yerel para birimleri güçlenebilir. TL de bu kapsamda yer alıyor.

TCMB, kurlardaki yükselişin enflasyonu yükseltme riski yarattığını ifade ediyor. Ancak emtia fiyatlarındaki düşüş ve tüketici talebinin zayıf olmasının bunu engelleyeceğini düşünüyor. Bunu baz alarak enflasyonun düşüş eğilimini koruyacağını öngörüyor.

Usd/TL paritesi bu sabah 7,16 civarında işlem görüyor. 7,188ve 7,24 direnç, 7,12 ve 7,10 destek konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,757 civarında işlem görüyor. 7,788 ve 7,81 direnç; 7,73 ve 7,69 seviyeleri destek konumunda.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN