Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (30.03.2020)

Usd/TL:

Geçtiğimiz haftanın genelinde riskli varlıklar talep gördü, Usd ise zayıfladı. Cuma günü ise risk iştahı azaldı, Usd talep gördü. Yeni hafta ise küresel çapta karışık sinyal ile başlıyor. ABD vadelileri artı, Asya borsaları eksi seyir izliyor. Bu dinamik Usd için yatay seyir anlamına gelebilir. Dolar Endeksi 98,65 seviyesinde bulunuyor. Virüs sağlık ve ekonomi dışındaki konuları(jeopolitik) gündem dışına taşıdı diyebiliriz. Suriye-Libya, ABD yaptırımları gibi konular gündemin arkasına düşmekle birlikte varlığını koruyor.

Korona kaynaklı küresel yavaşlama endişeleri ile FED’in – G7 ülke MB’lerinden de indirim kararı geliyor- faiz indirimi TL üzerindeki baskıyı azaltıcı/TL’yi rahatlatıcı etki yapabilir. Ancak öncesinde piyasadaki dalgalanmanın azalması gerektiğini düşünüyoruz. Piyasadaki panik/oynaklık azaldıkça gelişmekte olan ülke para birimleri kayıplarını geri alma çabası sergileyebilir.

Usd/TL paritesi bu sabah 6,526 civarında işlem görüyor. 6,55 ve 6,60 direnç, 6,48 ve 6,45 destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,23 civarında işlem görüyor. 7,25 ve 7,32 direnç; 7,18 ve 7,135 seviyeleri destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN