Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (29.11.2019)

Usd/TL:

Global tarafta güncel dinamik Usd lehine fiyatlama sağlıyor. Zira ABD verileri beklentileri karşılarken, AB ve İngiltere’ye ait veriler zayıf seyir izliyor. Dolar Endeksi(DXY) 98,3 seviyesinde işlem görüyor. Lokal tarafta ise S400’e dair haber akışı TL üzerinde baskı yaratıyor. Bir süredir parite yatay/sınırlı düşüş şeklinde seyir izliyordu. Son günlerde iyimser fiyatlama biraz gölgede kalıyor. Diğer yandan enflasyonda baz etkisi bu ayda ve Aralık ayında terse etki yapacak. Kasım ayı TÜFE verisi 3 Aralık’ta açıklanacak. Piyasa beklentisi Kasım TÜFE verisinin 0,80% olacağı şeklinde. Bu oran, şu an 8,55% olan yıllık TÜFE’yi 11% seviyesine taşıyabilir ve bir miktar TL aleyhine fiyatlamaya yol açabilir.

Global tarafta ise büyümenin yavaşlaması, büyümeye dair endişeler ile paranın miktarının bol ve paranın fiyatının ucuz kalmayı bir süre daha sürdürmesi mümkün gözüküyor. Sonuçta TL için dışarıdan gelen etkinin ‘olumlu’ olduğunu söyleyebiliriz. Bu yapının orta vadede TL’ye destek sağlayıcı nitelikte olduğunu düşünüyoruz.

Parite bu sabah 5,759 civarında işlem görüyor. 5,797 ve 5,82 direnç, 5,75 ve 5,725 destek konumunda. S400’e dair haber akışı fiyatlamada ana unsur konumunda. Konuya dair yeni haberlerin gelmemesi(sessizlik) halinde TL biraz değerlenme çabası sergileyebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,345 civarında işlem görüyor. 6,372 ve 6,40 direnç konumunda. 6,33 ve 6,28 destek konumunda. Eur’nun biraz zayıflaması TL’ye lehine etki yapıyor. S400’e dair haber akışı fiyatlamada ana unsur konumunda. Konuya dair yeni haberlerin gelmemesi(sessizlik) halinde TL biraz değerlenme çabası sergileyebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN