Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (26.03.2020)

Usd/TL:

Küresel çapta Usd’ye talepte bir miktar yavaşlama söz konusu. Zira açıklanan destek paketleri risk iştahına olumlu katkı yapıyor. FED’in ‘sınırsız’ destek vereceğini açıklaması, ABD Senato’sunda 2 trilyon Usd tutarındaki paketin onaylanması ana pozitif unsurlar konumunda. Usd’deki yavaşlamanın geri çekilmeye dönüşmesi için global piyasalarda iyimserliğin sürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dolar Endeksi 100,80 seviyesinde bulunuyor.

Virüs sağlık ve ekonomi dışındaki konuları(jeopolitik) gündem dışına taşıdı diyebiliriz. Suriye-Libya, ABD yaptırımları gibi konular gündemin arkasına düşmekle birlikte varlığını koruyor. Korona kaynaklı küresel yavaşlama endişeleri ile FED’in – G7 ülke MB’lerinden de indirim kararı geliyor- faiz indirimi TL üzerindeki baskıyı azaltıcı/TL’yi rahatlatıcı etki yapabilir. Ancak öncesinde piyasadaki dalgalanmanın azalması gerektiğini düşünüyoruz.

Piyasadaki panik/oynaklık azaldıkça gelişmekte olan ülke para birimleri kayıplarını geri alma çabası sergileyebilir.

Usd/TL paritesi bu sabah 6,46 civarında işlem görüyor. 6,475 ve 6,50 direnç, 6,42 ve 6,38 destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,05 civarında işlem görüyor. 7,08 ve 7,12 direnç; 7,01 ve 6,95 seviyeleri destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin