Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (24.02.2020)

Usd/TL:

Küresel piyasalarda Usd güçlü konumunu koruyor. Dolar Endeksi 99,50 seviyesinde bulunuyor. Mevcut global resim Usd’ye değer kazandırıyor. Ocak sonu itibari ile enflasyon 12,15% seviyesine yükselmiş durumda. Şubat ayı enflasyonunun da artış yönlü olması bekleniyor. TCMB tarafında ise politika faizi enflasyonun altına çekilmiş durumda. Bunun TL’yi bir miktar korunaksız bırakabileceğini; TL aleyhine sınırlı etki yapabileceğini söylemek mümkün.

Suriye konusundaki haber akışı TL varlıkların fiyatlamasında önemli unsur. Sürecin biraz daha girift hale geldiğini söylemek mümkün. ABD sürece daha fazla dahil oluyor. 5 Mart’ta 4’lü zirve yapılması bekleniyor. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama noktasında Trump’ın ‘kötünün iyisini’ tercih edeceği beklentisi söz konusu(konu arka planda). Bu beklenti yaptırımlara ilişkin endişeleri sınırlıyor ve konu şu an için ana gündemin dışına çıkmış durumda.

Korona-virüs, Suriye, enflasyon, MB faizi paritenin fiyatlamasındaki unsurlar. Usd/TL paritesi bu sabah 6,12 civarında işlem görüyor. 6,151 ve 6,20 direnç, 6,10 ve 6,085 destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,62 civarında işlem görüyor. 6,64 ve 6,68 seviyeleri direnç, 6,59 ve 6,56 seviyeleri destek konumunda. 6,50 üzerinde kalınması TL aleyhine hareketi güçlendirici olabilir. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN