Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (23.08.2019)

Dün Kansas City Fed Başkanı George Fed Bilançosunun dengeli devam ettiği, ekonomide dönüş sinyalleri olmadığı ve faiz indirimine ihtiyaç olmadığı yönünde açıklamalarda bulundu.

Evvelsi gün konuşan Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, ise Fed’in, ekonomiye faiz indiriminin tek başına sağlayacağı destekten daha fazlasını elde edebilmek için sözlü yönlendirmede yapması gerektiğini belirtti. Başkan Powell’ın yarın Jackson Hole’de yapacağı konuşma öncesinde ABD Başkanı Donald Trump yeniden yüksek faizlere vurgu yaparak Fed bizi rekabet konusunda dezavantajlı durumda bırakıyor dedi. Yurt içi tarafta global risklerin yanı sıra jeopolitik riskler takip ediliyor. Trump Yönetimi, Rus yapımı S-400 füze sistemi alımına misilleme olarak Türkiye’ye Patriot füze sistemi satın alma teklifini resmen geri çektiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerine aynı kararlılıkla devam edildiği açıklamasında bulundu.

Bu hafta TCMB zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gitti ve Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede “kredi büyümesi” kriteri getirdi. Dün açıklanan Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi Temmuz Ayına göre %3,1 oranında artarak 58,3 oldu. Yurtiçi tarafta TL’nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankalarının genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler TL varlıklara destek olurken, global gelişme ve endişelerin yanı sıra jeopolitik risklerde yaşanan tırmanışın olumsuz etkisi görülüyor. Türkiye 5 yıllık CDS dün günü 418 seviyesinde kapattı. Bugün saat 17.00’da ABD Temmuz ayı yeni konut satışları açıklanıyor. Beklenti 649.000 Önceki 646.000 Bugün küresel piyasaların gözü Başkan Powell Jackson Hole’de yapacağı konuşmada olacak.

Usd/TL: Başkan Powell’ın Jackson Hole’de yapacağı konuşma öncesinde ABD faizlerine ilişkin vereceği sinyaller piyasalar tarafından merak ile bekleniyor olacak. Gün içerisinde beklentiye ilişkin stres fiyatlara yansıyor. Dün Kansas City Fed Başkanı George’un faiz indirimine ihtiyaç olmadığı yönünde açıklamaları Usd endeksi 98,88 seviyesine kadar yükseldi.

Usd/TL kuru bu sabah 5,74 seviyesinde işlem görüyor. Dolar Endeksi 98,30 seviyelerinde. Usd/TL’de 5,75 direnç, 5,71- 5,6850 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün TL üzerindeki baskının devam edebileceği ve yatay/hafif negatif bir seyir izleneceği görüşündeyiz.

Eur/TL : Bu sabah 6,39 seviyelerinde işlem gören EUR/TL’de; 6,39 seviyesi pivot seviye olarak takip edilebilir. 6,34 destek 6,42 ve 6,45 seviyeleri direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün TL üzerindeki baskının devam edebileceği ve yatay/hafif negatif bir seyir izleneceği görüşündeyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN