Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (22.08.2019)

Dün akşam açıklanan FOMC Temmuz ayı toplantı tutanaklarında FED faiz indirimi sebeplerini; ekonomik yavaşlamaya ilişkin işaretler, risk yönetimi endişeleri ve çok düşük enflasyon olarak açıklarken, FED yetkililerinin faiz indirimini işletme yatırımlarında gerçekleşebilecek daha derin bir gerileme riskine karşı sigorta olarak gördüğü anlaşılıyor.

Başkan Powell’ın yarın merkez bankaları üst düzey yetkilileriyle bir araya geleceği Jackson Hole toplantılarında yapılacak açıklamalar, FED’in bundan sonraki aksiyonları için ipucu vermesi açısından önem taşıyor.

ABD başkanı Trump sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bir kez daha FED’e yüklenerek Çin ve diğer ticaret anlaşmalarının harika durumda olduğunu ve tek sorunun Fed Başkanı Powell ile Fed olduğunu söyledi.

Bu hafta TCMB zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gitti ve Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede “kredi büyümesi” kriteri getirdi.

Yurtiçi tarafta TL’nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankalarının genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalması TL varlıklara destek olurken, global gelişme ve endişelerin yanı sıra jeopolitik risklerde yaşanan tırmanışın olumsuz etkisi görülüyor. Türkiye 5 yıllık CDS dün günü 414 seviyesinde kapattı.

Bugün yurt içinde saat:10:00’da TÜİK Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi’ni açıklayacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi ve ABD’nin PMI verileri ile ECB’nin son toplantı özetleri takip edilecek.

Usd/TL: Geçtiğimiz günlerde jeopolitik risklerdeki azalma ile diğer gelişmekte olan ülke kurlarından pozitif ayrışan TL, içinde bulunduğumuz haftada baskı altında kaldı. Usd/TL kuru bu sabah 5,74 seviyesinde işlem görüyor. Dolar Endeksi 98,30 seviyelerinde. Usd/TL’de 5,75 direnç, 5,71- 5,6850 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün TL üzerindeki baskının devam edebileceği ve yatay/hafif negatif bir seyir izleneceği görüşündeyiz.

Eur/TL : Bu sabah 6,36 seviyelerinde işlem gören EUR/TL’de; 6,30- 6,23 destek; 6,39-6,42 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün TL üzerindeki baskının devam edebileceği ve yatay/hafif negatif bir seyir izleneceği görüşündeyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN