Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (22.05.2020)

Usd/TL:

ABD-Çin merkezli haber akışı ve Powell’ın açıklamaları global risk iştahını olumsuz etkiliyor. Bu sebeple Usd güçlendi. Dün ve önceki gün 99,00 civarına kadar gevşeyen Dolar Endeksi, bu sabah 99,60 seviyelerine yükselişmiş durumda. Ekonomi yönetiminin swapla ilgili çalışmaları sürüyor.

Katar’la olan anlaşma genişletildi. G20 ülkeleri ile olan görüşmelerin sürdüğü ekonomi yönetimi tarafından dile getiriliyor. Korona-virüsün etkilerini azaltma konusunda Ankara adım amaya devam ediyor.

TCMB, kurlardaki yükselişin enflasyonu yükseltme riski yarattığını ifade ediyor. Ancak emtia fiyatlarındaki düşüş ve tüketici talebinin zayıf olmasının bunu engelleyeceğini düşünüyor. Bunu baz alarak enflasyonun düşüş eğilimini koruyacağını öngörüyor. PPK dün 50 baz faiz indirimi yaptı. Böylece politika faizi 8,25% seviyesine indi.

BDDK kararı ile tetiklenen ‘TL’nin güç kazanma süreci’ swap beklentileri ile sürüyor. Usd/TL paritesi bu sabah 6,79 civarında işlem görüyor. 6,81 ve 6,85 direnç, 6,75 ve 6,72 destek konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,423 civarında işlem görüyor. 7,466 ve 7,50 direnç; 7,40 ve 7,37 seviyeleri destek konumunda.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN