Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (22.04.2020)

Usd/TL:

Petrol fiyatlarındaki düşüş küresel risk iştahını zayıflatıyor. Bu, Usd lehine sonuç üretiyor. Dolar Endeksi bu sabah 100,20 seviyesinde bulunuyor. Global risk iştahı güne sınırlı olumlu başlıyor. Usd talebi biraz azalabilir. Güçlü Usd gelişen ülke para birimlerini zayıflatıyor. TL’nin bu süreçte bir miktar olumsuz ayrıştığını söylemek mümkün.

Global çapta faiz indirimi-parasal genişleme adımları TL için olumlu yorumlanabilir. Ancak öncesinde piyasadaki dalgalanmanın azalması gerektiğini düşünüyoruz. Piyasadaki endişe/oynaklık azaldıkça gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskı azalabilir. PPK faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentisi 50 baz puan indirim yapılması şeklinde.

Usd/TL paritesi bu sabah 6,98 civarında işlem görüyor. 7,00 ve 7,095 direnç, 6,94 ve 6,905 destek konumunda. Yataysınırlı yukarı seyir bekliyoruz. PPK piyasa beklentisinden farklı indirim kararı alırsa, karar sonrası hareket olabilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,58 civarında işlem görüyor. 7,615 ve 7,66 direnç; 7,54 ve 7,49 seviyeleri destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz. PPK piyasa beklentisinden farklı indirim kararı alırsa, karar sonrası hareket olabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN