Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (21.08.2019)

FED Temmuz ayı toplantısına ilişkin tutanaklar bugün açıklanacak. Temmuz toplantısı sonrasında Başkan Powell’ın, bunun uzun dönemli bir faiz indirimi döngüsünün başlangıcı olmadığını vurgulaması ileriye yönelik olarak piyasaların net bir mesaj almasına engel olmuştu. Başkan Powell’ın Cuma günü merkez bankaları üst düzey yetkilileriyle bir araya geleceği Jackson Hole toplantılarında yapılacak açıklamalar, FED’in bundan sonraki aksiyonları için ipucu vermesi açısından önem taşıyor.

ABD Başkanı Trump’ın ticaret müzakerelerine ilişkin dün gelen olumsuz açıklamaları global piyasalarda risk iştahında düşüşe neden oldu. Önceki gün TCMB zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gitti ve Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede “kredi büyümesi” kriteri getirdi. Bankanın açıklamasına gör; zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına olanak verecek yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar USD karşılığı Altın ve Döviz likiditesi verilmesi bekleniyor.

Yurtiçi tarafta TL’nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankalarının genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S400 konusunun daha arka planda kalması TL varlıklara destek olurken, global gelişme ve endişelerin olumsuz etkisi görülüyor. Türkiye 5 yıllık CDS dün günü 416 seviyesinde kapattı.

Dün TÜİK tarafından açıklanan veriye göre Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında %17,5 oranında azaldı. Bugün, ABD’de ikinci el konut satışları saat 17.00’de , yurt içinde ise saat 10:00’da TÜİK tarafından Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi, saat 14:30’da TCMB tarafından Türkiye Konut Fiyat Endeksi Haziran sonuçları yayınlanacak.

Usd/TL: Geçtiğimiz günlerde jeopolitik risklerdeki azalma ile diğer gelişmekte olan ülke kurlarından pozitif ayrışan TL, içinde bulunduğumuz haftada baskı altında altında kaldı. Dün 5,75 seviyelerine yaklaşan Usd/TL kuru bu sabah 5,72 seviyesinde işlem görüyor. Dolar endeksi 98,20 seviyelerinde. Usd/TL’de 5,75 direnç, 5,71- 5,6850 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün TL üzerindeki baskının devam edebileceği ve yatay/hafif negatif bir seyir izleneceği görüşündeyiz.

Eur/TL : Bu sabah 6,34 seviyelerinde işlem gören EUR/TL’de; 6,30- 6,23 destek; 6,39-6,42 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün TL üzerindeki baskının devam edebileceği ve yatay/hafif negatif bir seyir izleneceği görüşündeyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN