Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (20.09.2019)

Usd/TL:

FED önceki gün güvercin mesajlar vermedi. Ancak ABD para piyasasındaki sıkışıklık piyasaya Usd verilerek giderilmeye çalışılıyor. FED ile Usd biraz değerlense de piyasaya para verilmesi Usd’yi baskılayan bir unsur konumunda. Küresel ekonomik ve jeopolitik konular TL fiyatlamasında ana unsur konumunda. Merkez bankaları (FED, ECB, TCMB..) güvercin pozisyondalar.

Dolayısıyla faizler genel olarak düşüş döneminde. Bu yapı dengeli olarak yorumlanabileceğinden TL için pozitif/nötr etki yapabilir. Böylece TL üzerinde baskı oluşmayabilir. Bu küresel ana resim. İçeride ekonomik göstergeler normalleştiği için TCMB faiz indiriyor. Enflasyon düşüşü belli doygunluğa ulaştı. Yani düşüş trendinin sonlarına yaklaşmış durumdayız. Bu nedenle TL biraz güç kaybedebilir. Enflasyondaki düşüşten destek bulan TL’nin güçlü kalmayı sürdürmesi yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Faizin düşmesi ekonomik aktivitelerin canlanması için olumlu. Aktiviteler canlanır ise bu hal TL’yi korur. Ancak canlanmaz ise TL faizin düşük olmasından dolayı bir miktar güç kaybına açık kalabilir. Aramco konusunu dışarıda bırakırsak genel dinamik TL lehine olmakla birlikte negatif haberler geldiğinde TL fazla reaksiyon gösterebilir.

Parite 5,723 civarında bulunuyor. 5,765 seviyesinin altında kalması TL lehine. Bugün ise 5,71 eşik olarak öne çıkıyor. TL bir miktar güç kaybı yaşayabilir. Ancak majör bir kayıp beklemiyoruz. Enflasyon düşüşünün-ki doyuma ulaşıyor- dışında yeni bir hikaye/katalizör ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. 5,743 ve 5,77 direnç; 5,71 ve 5,68 destek konumunda yer alıyor. 5,65 seviyesi yakın zamanın önemli eşik seviyesi olduğunu kanaatindeyiz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Bu sabah 6,329 civarında bulunuyor. 6,332 ve 6,36 direnç olarak öne çıkıyor. Aşağıda ise 6,30 ve 6,263 destek konumunda.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN