Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (20.08.2019)

Yurt içi tarafta TCMB zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gitti ve Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede “kredi büyümesi” kriteri getirdi. Bankanın açıklamasına gör; zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına olanak verecek yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar USD karşılığı Altın ve Döviz likiditesi verilmesi bekleniyor.

FED Temmuz ayı toplantısına ilişkin tutanaklar yarın açıklanacak. Kararın ardından Başkan Powell’ın, bunun uzun dönemli bir faiz indirimi döngüsünün başlangıcı olmadığını vurgulaması ileriye yönelik olarak piyasaların net bir mesaj almasına engel olmuştu. Başkan Powell’ın Cuma günü merkez bankaları üst düzey yetkilileriyle bir araya geleceği Jackson Hole toplantılarında yapılacak açıklamalar, FED’in bundan sonraki aksiyonları için ipucu vermesi açısından önem taşıyor.

Arjantin’de Cumhurbaşkanlığı ön seçimleri sonucu ile tetiklenen finansal krizin diğer gelişmekte olan para birimleri üzerindeki etkisi ilk sert tepki sonrası sınırlı kalırken Hazine Bakanı istifa etti; kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve S&P ülkenin yatırım yapılamaz seviyedeki kredi notunun daha da düşürdü.

Yurtiçi tarafta TL’nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankalarının genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalması TL varlıklara destek olurken, global gelişme ve endişelerin olumsuz etkisi görülüyor. Türkiye 5 yıllık CDS dün günü 406 seviyesinde kapattı. Bugün yurt içinde saat 10:00’da TÜİK tarafından Temmuz ayı konut satışları açıklanacak.

Usd/TL: Küresel piyasalarda yaşanan karışık ortama rağmen TL son günlerde pozitif ayrışıyordu. Ancak dünkü TCMB’nın hamlesi sonrası yükseliş gösteren USD/TL diğer gelişmekte olan ülkelere paralel hareket eder durumda. Dolar endeksi 98,30 seviyelerinde. Bu sabah 5,64 seviyelerindeki Usd/TL’de 5,6850-71 direnç ve 5,61, ve 5.55 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

Eur/TL : Bu sabah 6,26 seviyelerinde işlem gören EUR/TL’de; 6.30 ve 6.33 seviyeleri direnç; 6,23 ve 6.15 seviyeleri destek olarak izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN