Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (20.03.2020)

Usd/TL:

Dolar Endeksi’nde son günlerdeki soluksuz yükseliş biraz yavaşlıyor. Usd’deki yavaşlamanın geri çekilmeye dönüşmesi için risk iştahının geri gelmesi gerektiği fikrindeyiz. Yani global piyasalarda paniğin-korkunun azalması süreci destekleyecektir. Risk iştahı geri geldiğinde ise piyasa normal seyrine dönebilir diye düşünüyoruz. Dolar Endeksi 102,00 seviyesinde bulunuyor. Doların -bu şartlarda- talep görmeyi
sürdüreceğini değerlendiriyoruz.

Virüs sağlık ve ekonomi dışındaki konuları(jeopolitik) gündem dışına taşıdı diyebiliriz. Suriye-Libya, ABD yaptırımları gibi konular gündemin arkasına düşmekle birlikte varlığını koruyor. Korona kaynaklı küresel yavaşlama endişeleri ile FED’in – G7 ülke MB’lerinden de indirim kararı geliyor- faiz indirimi TL üzerindeki baskıyı azaltıcı etki yapabilir. Ancak öncesinde piyasadaki dalgalanmanın azalması gerektiğini düşünüyoruz.

Küresel yavaşlama güvenli liman arayışını öne çıkardığı için gelişmekte olan ülke para birimleri zayıflıyor. Piyasadaki panik/oynaklık azaldıkça bu baskı terse döner diye düşünüyoruz. Usd/TL paritesi bu sabah 6,517 civarında işlem görüyor. 6,52 ve 6,557 direnç, 6,47 ve 6,44 destek konumunda. Yatay-sınırlı negatif seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,00 civarında işlem görüyor. 7,057 ve 7,078 direnç; 7,078 ve 7,053 seviyeleri destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN