Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (18.09.2019)

Usd/TL:

Dün küresel piyasalar Aramco saldırısının yarattığı arz noksanlığının daha erken kapatılabileceği haberi ile ve ABD repo piyasasındaki sıkışıklığın fonlama imkanı ile giderilmeye çalışılması Usd’nin değerini bir miktar azalttı. Diğer yandan ise küresel risk iştahını olumlu etkiledi. Bugün FED kararını açıklayacak. Faiz indiriminden çok sözel yönlendirme daha kritik konu. Hem FED’in bundan sonraki adımları için sinyal içerebilir hem de nakit sıkışıklığına atıfta bulunulabilir.

TL, MB faiz indirim kararı sonrası elde ettiği kazanımlarını biraz kaybetti. Dünden bu yana ise TL yeniden güçlenme eğiliminde. Merkez bankaları tarafında hem TCMB hem de ECB, FED güvercin pozisyondalar. Dolayısıyla faizler genel olarak düşüş döneminde. Bu yapı dengeli olarak yorumlanabileceğinden TL için pozitif/nötr olabilir. Böylece TL üzerinde baskı oluşmayabilir. Diğer yandan yüksek faizin korunması altındaki TL, faiz indirim(ler)i sonrası bu manada biraz daha ‘korunaksız’ kaldığını söylemek mümkün. Aramco konusundaki seyir TL fiyatlamasına tesir etmeyi sürdürebilir. Günün sonunu ise FED’in sözel yönlendirmesinin tayin edeceğini düşünüyoruz.

Parite 5,69 civarında bulunuyor. 5,765 seviyesinin altında kalması TL lehine. Bugün ise 5,71 eşik olarak öne çıkıyor. TL bir miktar kazanım elde edebilir. 5,67 ve 5,65 ise destek konumunda yer alıyor. 5,65 seviyesi yakın zamanın önemli eşik seviyesi olduğunu kanaatindeyiz. Aramco konusunu dışarıda bırakırsak genel dinamiğin ise TL aleyhine hareketi zorlaştırdığını düşünüyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. TL, MB faiz indirim kararı sonrası elde ettiği Kazanımlarını biraz kaybetti. Dünden bu yana ise TL yeniden güçlenme eğiliminde. Bu sabah 6,29 civarında bulunuyor. 6,32 ve 6,35 direnç olarak öne çıkıyor. Aşağıda ise 6,275 ve 6,23 destek konumunda.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN