Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım -(18.03.2020)

Usd/TL:

FED’in genişleme adımlarının Usd’ye etkisinin zayıflatıcı yönde olması gerekiyor. Ancak normal piyasa koşulları yerine panik-korku etkili olduğu için Usd yine de talep görüyor. Yani piyasada dalgalanma sürdükçe Usd’ye olan talep sürebilir. Risk iştahı geri geldiğinde ise piyasa normal seyrine dönebilir diye düşünüyoruz. Dolar Endeksi 99,50 seviyesinde bulunuyor. Doların -bu şartlarda- talep görmeyi sürdüreceğini değerlendiriyoruz.

Lokal tarafta iki konu öne çıkıyor. Biri ekonomi diğeri jeopolitikle ilgili. Jeopolitik konularda tansiyon azalmış durumda. Suriye’de ateşkes sürüyor. ABD’nin ülkemize karşı uygulayacağı yaptırım konusu gündemin arkasına düşmekle birlikte varlığını koruyor. Küresel negatif hava fiyatlamada öne geçebilir.

TCMB dün 100 baz puan faiz indirdi. Politika faizi cari enflasyonun altında. Ancak petrol fiyatlarındaki belirgin düşüşün enflasyona yarım-bir puan civarında düşüş sağlayabileceğini belirtelim. Korona kaynaklı küresel yavaşlama endişeleri ile FED’in -G7 ülke MB’lerinden de indirim kararı geliyor- faiz indirimi TL üzerindeki baskıyı azaltıcı etki yapabilir. Diğer yandan TCMB’ye faiz indirimi konusunda alan açabilir. Küresel yavaşlama güvenli liman arayışını öne çıkardığı için gelişmekte olan ülke para birimleri zayıflıyor. Piyasadaki panik/oynaklık azaldıkça bu baskı terse döner diye düşünüyoruz.

Usd/TL paritesi bu sabah 6,402 civarında işlem görüyor. 6,435 ve 6,49 direnç, 6,373 ve 6,337 destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,066 civarında işlem görüyor. 7,098 ve 7,138 direnç; 7,053 ve 7,032 seviyeleri destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN