Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (18.02.2020)

Usd/TL:

Küresel piyasalarda Usd güçlü konumunu koruyor. Dolar Endeksi 99,2 seviyesine erişmiş durumda. Mevcut global resim Usd’ye değer kazandırıyor. Ocak sonu itibari ile enflasyon 12,15% seviyesine yükselmiş durumda. Şubat ayı enflasyonunun da artış yönlü olması bekleniyor. TCMB tarafında ise politika faizi enflasyonun altına çekilmiş durumda. Bunun TL’yi bir miktar korunaksız bırakabileceğini; TL aleyhine sınırlı etki yapabileceğini söylemek mümkün. Bu ayın PPK toplantısı yarın yapılacak. Piyasa beklentisi 50 baz puan indirim yapılacağı şeklinde(Bloomberg).

Suriye konusundaki haber akışı TL varlıkların fiyatlamasında önemli unsur. İdlib’e dair Moskova’daki görüşmeler bugün de sürecek. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama noktasında Trump’ın ‘kötünün iyisini’ tercih edeceği beklentisi söz konusu. Bu beklenti yaptırımlara ilişkin endişeleri sınırlıyor ve konu şu an için ana gündemin dışına çıkmış durumda. Global büyük resimde merkez bankalarının güvercin pozisyonda olmalarının gelişmekte olan ülke para birimleri ve aynı zamanda TL için de ‘olumlu’ olduğunu söyleyebiliriz(ana resim).

Usd/TL paritesi bu sabah 6,056 civarında işlem görüyor. 6,07 ve 6,099 direnç, 6,039 ve 6,00 destek konumunda. Yatay seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,56 civarında işlem görüyor. 6,61 ve 6,64 seviyeleri direnç, 6,557 ve 6,52 seviyeleri destek konumunda. 6,50 üzerinde kalınması TL aleyhine hareketi güçlendirici olabilir. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN