Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (15.05.2020)

Usd/TL:

FED başkanı Powell’ın açıklamaları ile global piyasalar güne zayıf başladı. Günün devamında ise ‘olumsuz’ haberlere rağmen risk iştahı güçlendi. Usd talebi ise güne güçlü başladı. Günün devamında ise azaldı. Dolar Endeks dün gün içinde 100,55’e yükseldi, bu sabah ise 100,30 seviyesinde bulunuyor. Güçlü Usd gelişen ülke para birimlerini zayıflatıyor. TL son günlerde olumlu ayrışıyor. Korona virüsün küresel ticarete mani olması, ülkelerin(gelişmekte olan ülkeler için daha kritik) Usd cinsi gelir elde etmesini engelliyor. Bu sebeple swap kanalı ile Usd temin edilmesi önem arz ediyor. Bu durumda gelecek Usd miktarına bağlı olarak yerel para birimleri güçlenebilir.TL de bu kapsamda yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde, Bakan Albayrak, swapla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti.

TCMB, kurlardaki yükselişin enflasyonu yükseltme riski yarattığını ifade ediyor. Ancak emtia fiyatlarındaki düşüş ve tüketici talebinin zayıf olmasının bunu engelleyeceğini düşünüyor. Bunu baz alarak enflasyonun düşüş eğilimini koruyacağını öngörüyor. Geçen haftaki BDDK kararı sonrası kurlardaki tansiyonun azaldığın belirtelim.

Usd/TL paritesi bu sabah 6,91 civarında işlem görüyor. 6,932 ve 6,97 direnç, 6,892 ve 6,863 destek konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,462 civarında işlem görüyor. 7,48 ve 7,518 direnç; 7,445 ve 7,422 seviyeleri destek konumunda.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN