Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (14.05.2020)

Usd/TL:

FED başkanı Powell’ın açıklamaları piyasalarda risk iştahını azalttı. Güvenli liman talebi öne çıktı. Usd’ye olan talep bir miktar arttı. Dolar Endeks dün sabah 100,00 seviyelerinde idi, bu sabah ise 100,30 seviyesinde bulunuyor. Güçlü Usd gelişen ülke para birimlerini zayıflatıyor. Korona virüsün küresel ticarete mani olması, ülkelerin(gelişmekte olan ülkeler için daha kritik) Usd cinsi gelir elde etmesini engelliyor. Bu sebeple swap kanalı ile Usd temin edilmesi önem arz ediyor. Bu durumda gelecek Usd miktarına bağlı olarak yerel para birimleri güçlenebilir. TL de bu kapsamda yer alıyor.

TCMB, kurlardaki yükselişin enflasyonu yükseltme riski yarattığını ifade ediyor. Ancak emtia fiyatlarındaki düşüş ve tüketici talebinin zayıf olmasının bunu engelleyeceğini düşünüyor. Bunu baz alarak enflasyonun düşüş eğilimini koruyacağını öngörüyor.Geçen haftaki BDDK kararı sonrası kurlardaki tansiyonun azaldığın belirtelim.

Usd/TL paritesi bu sabah 6,966 civarında işlem görüyor. 7,00 ve 7,05 direnç, 6,94 ve 6,91 destek konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,527 civarında işlem görüyor. 7,55 ve 7,59 direnç; 7,51 ve 7,46 seviyeleri destek konumunda.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN