Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (14.02.2020)

Usd/TL: Küresel piyasalarda Usd değer kazanmayı sürdürüyor.

Dolar Endeksi 99,10 seviyesine erişti. Endeks yılbaşından bu yana yüzde 3 civarında yükselmiş durumda. Ekim ayı sonunda 8,55% mertebesine inen enflasyon Ocak sonu itibari ile 12,15% seviyesine yükselmiş durumda. Şubat ayı enflasyonunun da artış yönlü olması bekleniyor. TCMB tarafında ise politika faizi enflasyonun altına çekilmiş durumda. Bunun TL’yi bir miktar korunaksız bırakabileceğini; TL aleyhine sınırlı etki yapabileceğini söylemek mümkün. Bu ayın PPK toplantısı 19’unda. Enflasyondaki hafif yukarı hareketin cari açığa etkisini ise bugün göreceğiz. Zira Ocak ayı dış ticaret verisi açıklanacak(saat 10:00).

Bloomberg’deki beklenti 2,9 milyar$ açık şeklinde. Beklenti altı veri TL lehine/ beklenti üstü veri TL aleyhine hareket yaratabilir. Suriye konusundaki haber akışı TL varlık fiyatlarını belirgin etkiliyor. Artan tansiyon TL aleyhine sınırlı etki yapabilir. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama noktasında Trump’ın ‘kötünün iyisini’ tercih edeceği beklentisi söz konusu. Bu beklenti yaptırımlara ilişkin endişeleri sınırlıyor ve konu şu an için ana gündemin dışına çıkmış durumda. Global büyük resimde merkez bankalarının güvercin pozisyonda olmalarının gelişmekte olan ülke para birimleri ve aynı zamanda TL için de ‘olumlu’ olduğunu söyleyebiliriz(ana resim). Usd/TL paritesi bu sabah 6,047 civarında işlem görüyor. 6,05 ve 6,07 direnç, 6,02 ve 6,00 destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz. Cari açık verisi önem arz ediyor(saat 10:00).

Eur/TL: Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli.

Parite bu sabah 6,554 civarında işlem görüyor. 6,61 ve 6,64 seviyeleri direnç, 6,557 ve 6,52 seviyeleri destek konumunda. 6,50 üzerinde kalınması TL aleyhine hareketi güçlendirici olabilir. Eur’daki zayıflık TL lehine etki yapıyor. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz. Cari açık verisi önem arz ediyor(saat 10:00).

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin