Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (13.03.2020)

Usd/TL:

Faiz indirimi konusuna FED’in dışında diğer büyük merkez bankaları da güvercin pozisyon alıyorlar. Bu sebeple Usd bir miktar güçlenebilir. Dolar Endeksi bu sabah 97,40 civarında bulunuyor. Lokal tarafta iki konu öne çıkıyor. Biri ekonomi diğeri jeopolitikle ilgili. Jeopolitik konularda tansiyon azalmış durumda. ABD’nin ülkemize karşı uygulayacağı yaptırım konusu gündemin arkasına düşmekle birlikte varlığını koruyor. Küresel negatif hava fiyatlamada öne geçebilir. TCMB politika faizi cari enflasyonun altında. Bunun TL’yi bir miktar korunaksız bırakabileceğini; TL aleyhine sınırlı etki yapabileceğini söylemek mümkün. Bu konuda petrol fiyatlarındaki belirgin düşüşün enflasyona yarım puan civarında düşüş sağlayabileceğini belirtelim.

Korona kaynaklı küresel yavaşlama endişeleri ile FED’in -G7 ülke MB’lerinden de indirim kararı gelebilir- faiz indirimi TL üzerindeki baskıyı azaltıcı etki yapabilir. Diğer yandan TCMB’ye faiz indirimi konusunda alan açabilir. Usd/TL paritesi bu sabah 6,31 civarında işlem görüyor. 6,35 ve 6,40 direnç, 6,25 ve 6,20 destek konumunda. 6,25 teknik açından önemli bir eşik konumunda. Yataysınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 7,07 civarında işlem görüyor. 7,10 ve 7,15 direnç; 7,03 ve 7,00 seviyeleri destek konumunda. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN