Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (12.12.2019)

Usd/TL:

FED kararı sonrası Usd global piyasalarda değer kaybı yaşıyor. Dolar Endeksi(DXY) 97,0 seviyesine gevşedi. Bu gevşemeyi, TL fırsata çeviremiyor. Zira lokal tarafla ilgili haber akışı TL’yi negatif ayrışmaya itiyor. S400 ve Suriye konuları ABD-Türkiye arasında diplomatik gerginliğe yol açma potansiyelini koruyor. Diğer yandan Libya odaklı gelişmeler de TL için sınırlı olumsuz etki yapıyor.

Kasım ayı sonu itibari ile yıllık enflasyon 10,56% oldu. TCMB politika faizi 14% seviyesinde. Şimdi gözler, bugünkü TCMB faiz toplantısında. Piyasa 150 baz puan civarında faiz indirimi bekliyor. Global tarafta ise büyümenin yavaşlaması, büyümeye dair endişeler ile paranın miktarının bol
ve paranın fiyatının ucuz kalmayı bir süre daha sürdürmesi mümkün gözüküyor. Sonuçta TL için ekonomik olarak dışarıdan gelen etkinin ‘olumlu’ olduğunu söyleyebiliriz. Bu yapının orta vadede TL’ye destek sağlayıcı nitelikte olduğunu düşünüyoruz (büyük resim).

Parite bu sabah 5,807 civarında işlem görüyor. 5,82 ve 5,85 direnç, 5,79 ve 5,74 destek konumunda. PPK kararı öncesi yatay seyir bekliyoruz. PPK sonrası ise kararın piyasa tarafından nasıl algılanacağına bağlı seyir olacağı kanaatindeyiz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli.Parite bu sabah 6,475 civarında işlem görüyor. 6,51 ve 6,54 direnç konumunda. 6,445 ve 6,42 destek konumunda. Eur’nun güç kazanması TL aleyhine etki yapıyor. PPK kararı öncesi yatay seyir bekliyoruz. PPK sonrası ise kararın piyasa tarafından nasıl algılanacağına bağlı seyir olacağı kanaatindeyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!