Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (10.10.2019)

Usd/TL:

Bölgesel jeopolitik konuların öne çıkması TL üzerinde baskı yaratıyor. Jeopolitik, TL fiyatlamasının ana unsuru konumunda. Son bir yıldır enflasyondaki düşüş TL’ye destek sağlayan majör bir konu. Ancak düşüş doygunluğa ulaşmaya yakın. Bu nedenle TCMB’nin faiz indirimi ‘ölçülü’ olabilir. Karar 24 Ekim’de açıklanacak.

Enflasyonda düşüşün sürmesi için yeni bir hikayeye ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Bu bir ekonomik program/paket olabilir. Pozitif algılanan bir programa hanehalkı/sanayici – tüketim/yatırım artışı şeklinde- belirgin reaksiyon verebilir(kısa-orta vade). Büyük resimde dünya ekonomisi yavaşlıyor. Merkez bankaları ise destek olmak/denge sağlamak için gevşek para politikası izliyor. Dünyada faizler düşüş eğiliminde. Bu yapı TL için pozitif/nötr etki yapabilir ve TL üzerinde baskı oluşmasını engelleyebilir.

Parite bu sabah 5,876 civarında işlem görüyor. Suriye haberleri nedeniyle TL baskılanıyor. 5,90 ve 5,941 direnç konumunda. Yeni negatif haber akışı olmaz ise TL kayıplarını geri alma çabası sergileyebilir. Olası geri çekilmede ise 5,845 ve 5,79 destek konumunda. Jeopolitiğe dayalı haber akışı fiyatlamada/seyirde hareket yaratabilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,468 civarında işlem görüyor. Suriye haberleri nedeniyle TL baskılanıyor. 6,486 ve 6,512 direnç konumunda. Yeni negatif haber akışı olmaz ise TL kayıplarını geri alma çabası sergileyebilir. Olası geri çekilmede ise 6,435 ve 6,38 destek konumunda. Jeopolitiğe dayalı haber akışı fiyatlamada/seyirde hareket yaratabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN