Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (09.12.2019)

Usd/TL:

Cuma günü açıklanan ABD makro verileri beklentilerin üzerinde sonuçlara işaret etti. Veriler sonrası Usd değer kazandı. Dolar Endeksi(DXY) 97,70 seviyesine yükselmiş durumda. Geçtiğimiz hafta NATO zirvesinde Erdoğan-Trump görüşmesinde Suriye ve S400 konularının ele alındığı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Cuma günü yaptığı açıklamada S400 görüşmelerinde ilerleme sağlanamadığını ifade etti.

Kasım ayı sonu itibari ile yıllık enflasyon 10,56% oldu. TCMB politika faizi 14% seviyesinde. Şimdi gözler, bu hafta yapılacak TCMB faiz toplantısında. Piyasa 150 baz puan civarında faiz indirimi bekliyor. Global tarafta ise büyümenin yavaşlaması, büyümeye dair endişeler ile paranın miktarının bol ve paranın fiyatının ucuz kalmayı bir süre daha sürdürmesi mümkün gözüküyor. Sonuçta TL için dışarıdan gelen etkinin ‘olumlu’ olduğunu söyleyebiliriz. Bu yapının orta vadede TL’ye destek sağlayıcı nitelikte olduğunu düşünüyoruz.

Geçtiğimiz hafta global tarafta 1% civarında değer kaybeden Usd, Cuma günü kayıplarının bir kısmını geri aldı. Usd’nin zayıflığını TL fırsata çeviremedi. Usd güçlenmesi ise paritede TL aleyhine seyre yol açıyor.Parite bu sabah 5,782 civarında işlem görüyor. 5,797 ve 5,82 direnç, 5,74 ve 5,725 destek konumunda. Yatay/sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,395 civarında işlem görüyor. 6,407 ve 6,438 direnç konumunda. 6,3675 ve 6,348 destek konumunda. Eur’nun biraz güç kaybetmesi TL lehine etki yapıyor. Yatay/sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin