Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (07.01.2020)

Usd/TL:

ABD-İran gerginliğine dair tansiyon biraz azalma kaydediyor. Piyasaların konsantrasyonu ticaret anlaşmasına yönelme gösteriyor. Dolar Endeksi(DXY) 96,73 seviyesine gevşemiş durumda. Diğer yandan TL son haftalarda biraz negatif ayrışma gösteriyor. Lokal gündem bunun arka planını oluşturuyor. ABD-İran gerginliğinin bölgesel jeopolitik riski artırdığını belirtelim.

ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımda Trump’ın sert yaptırımlardan kaçınacağı beklentisi söz konusu. Bu endişeleri azaltıcı etki yapıyor. Diğer yandan Libya odaklı gelişmeler de TL için sınırlı olumsuz etki yapıyor. Erdoğan, Libya’da bir harekat merkezi oluşturulacağını açıkladı.

2019 yılı 11,84% enflasyon ile tamamlandı. TCMB politika faizi 12% seviyesinde. Dolayısıyla reel faiz 0 civarına inmiş durumda. Ocak ayı toplantısında 50 baz puan faiz indirimi yapılacağı beklentisi söz konusu. TL buradan da sınırlı zayıflık hissedebilir. Büyük resimde merkez bankalarının güvercin pozisyonda olmaları gelişmekte olan ülke para birimleri ve aynı zaman da TL için de ‘olumlu’ olduğunu söyleyebiliriz.

İran gerginliğine konsantrasyon azalması ile parite bu sabah 5,957 civarında işlem görüyor. 5,966 ve 6,00 direnç, 5,941 ve 5,90 destek konumunda. Yatay bir seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,664 civarında işlem görüyor. 6,686 ve 6,725 direnç konumunda. 6,644 ve 6,615 destek konumunda. 6,59 üzerinde kalınması TL aleyhine hareketi güçlendirici olabilir. Yatay bir seyir bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN