Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (05.02.2020)

Usd/TL:

Yıllık enflasyon 12,15%, TCMB’nin faizi 11,25%. Negatif reel faizin TL’yi bir miktar korunaksız bırakabileceğini söylemek mümkün. Yurtiçi gündeminde ABD ile ilişkiler ve uygulanması beklenen yaptırımlar, jeopolitik gelişmeler ve TCMB’nin politika adımları ön planda olmaya devam ediyor. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama noktasında Trump’ın ‘kötünün iyisini’ tercih edeceği beklentisi söz konusu. Bu beklenti yaptırımlara ilişkin endişeleri sınırlıyor ve konu şu an için ana gündemin dışına çıkmış durumda. Halkbank’ın temyiz başvurusunun kabul edilmesi bir miktar olumlu hava yaratabilir.

Suriye ve Libya konularında ise tansiyonun biraz arttığını söyleyebiliriz. Global büyük resimde merkez bankalarının güvercin pozisyonda olmalarının gelişmekte olan ülke para birimleri ve aynı zamanda TL için de ‘olumlu’ olduğunu söyleyebiliriz. Usd/TL parite bu sabah 5,982 civarında işlem görüyor. 5,99 ve 6,05 direnç, 5,95 ve 5,93 destek konumunda. Yatay seyir bekliyoruz.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,604 civarında işlem görüyor. 6,644 ve 6,69 seviyeleri direnç, 6,57 ve 6,53 seviyeleri destek konumunda. 6,532 üzerinde kalınması TL aleyhine hareketi güçlendirici olabilir. Yatay seyir bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN