Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (9.09.2021)

Usd/TL:

Global piyasalarda risk iştahı azalmaya devam ederken, Dolar gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimleri karşısından değer kazanmayı sürdürüyor. Güçlenen Dolar Endeksi bu sabah 92,73 seviyelerinde işlem görüyor. Dün yurt içi tarafta Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuşan TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamaları ön plandaydı. Başkan Kavcıoğlu yılın son çeyreğinde gıda dışı enflasyonun manşet enflasyonun altında kalmasını beklediklerini belirtti.

Kavcıoğlu “ Bizim de para politikamız dünya ile birlikte beklenen enflasyon ve çekirdek enflasyonu takip etme yönünde. Bizim parasal duruşumuzun enflasyonun yılın kalan döneminde düşmesi noktasında etkili olacağını düşünüyorum.” dedi. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyona yaptığı belirgin vurgular yakın zamanda Bankanın para politikasında önemli değişimler olacağı algısı yarattı. Faiz azaltımı endişeleri ile Usd/TL kuru 8,48 seviyesine yükseldi. Geçtiğimiz cuma günü açıklanan enflasyon Ağustos ayında %1,12 artışla beklentiyi belirgin aşarken yıllık TÜFE %19,25’e yükselerek politika faizini(%19) aşmıştı. Gözler 23 Eylül’de gerçekleşecek TCMB toplantısında olacak.

2022-2024 dönemini kapsayan Yeni Orta Vadeli Program(OV P)bu hafta Resmi Gazete’de yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, OV P’ye ilişkin olarak özel sektör öncülüğünde dayanıklı bir büyüme için makroekonomik istikrarı daha da güçlendireceklerini bildirdi. 2021 yılı için büyüme tahmini %9, yılsonu enflasyon beklentisi %16,2 olarak açıklandı.

Parite bu sabah 8,47 seviyelerinde güne başlıyor. 8,48 ve 8,55 seviyeleri gün içi destek 8,40 ve 8,36 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 10,02 seviyesindeki paritede 9,93 ve 9,78 seviyeleri destek; 10,08 ve 10,20 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten