Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (5.01.2021)

Usd/TL:

Kasım ayı başından bu yana Ekonomi Yönetimi’nin ortaya koyduğu söylem ve aksiyonların piyasa tarafından olumlu algılandığı kanaatindeyiz. Mevcut pozisyon korundukça zamanla daha fazla olumlu etki görülebileceği fikrindeyiz. Sıkı para politikasını sürdüren MB, TL faizleri cazip seviyeye yükseltmiş durumda.

Aralık ayı TÜFE verisi beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti. Yıllık oran ise 14,60% oldu. Bu yılın ilk aylarında enflasyonun zirve yapması(15% civarı) sonrasında ise inişe geçmesi piyasanın ana beklentisi.

Global taraf genel olarak iyimser fiyatlama çabası içinde. ABD’deki teşvik paketleri, aşı, Brexit lehte; salgın, mutasyon virüs aleyhte yer alan faktörler. Dün salgın endişeleri öne çıktı. Risk iştahı biraz azaldı.

Parite bu sabah 7,42 civarında işlem görüyor. 7,39 ve 7,37 seviyeleri destek; 7,45ve 7,49 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,11 civarında işlem gören paritede 9,06 ve 9,02 destek; 9,13 ve 9,16 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir. Eur’nun globalde değerlenmesi TL lehine seyrin etkisini biraz azaltıyor.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN