Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (4.05.2021)

Usd/TL:

Yurt içi tarafta Nisan Ayı enflasyonu beklentilerin altında %1,68 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Mart’taki %16,19 seviyesinden Nisan ayında %17,14’e yükseldi. ÜFE ise aylık bazda %4,34 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %31,20 seviyesinden %35,17’ye yükselmiş oldu. TCMB
Başkanı Kavcıoğlu geçen hafta yaptığı basın toplantısında enflasyonun Nisan ayında zirve yapmasını ardından düşüşe geçmesini beklediklerini belirtmişti.

Gözler TCMB’nin 6 Mayıs’ta Para Politikası Kurulu toplantısında olacak. Genel beklenti faizin sabit bırakılacağı yönünde. Türkiye İmalat PMI’ında son 11 ayın en düşük seviyesi görüldü. Dün ABD 10 yıllık tahvilindeki geri çekilmeye istinaden Dolar’a karşı para birimlerinde değerlenme görüldü. Dolar
Endeksi bu sabah 90,15 seviyesinde. ABD’de toparlanmaya işaret eden veriler ve teşvik paketleri ile enflasyon endişeleri artarken, ABD Hazine Bakanı
Yellen, Biden yönetiminin teşvik planlarının enflasyona neden olmayacağını düşündüğünü belirtti. Başkan Pow ell varlık alımlarına devam edileceğini belirtirken Haziran FED toplantısı öncesi varlık alımlarında azaltılmaya gidilmesi tartışmaları gündeme gelebilir.

Yurt içi tarafta ekonomi, salgın ve dış ilişkiler ana gündemi oluşturuyor. Salgının ekonomik etkilerini gidermek, enflasyonla mücadele ekonomi yönetiminin öncelikli konuları. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemi sürecine yönelik yeni destekleri açıkladı. Öte yandan yeni yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesine göre tam kapanma boyunca marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları dışında ürün satışına izin verilmeyecek.

Marketler 7 Mayıs’tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri de satamayacak. Bu hafta yurt içinde Perşembe PPK toplantısı, ABD’de tarım dışı istihdam verisi ön planda takip edilecek.

Bu sabah 8,27 seviyelerinde işlem gören paritede, gün içi destek seviyeleri 8,23 ve 8,12; direnç seviyeleri 8,32 ve 8,40 seviyeleri olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,97 seviyesindeki partide gün içi destek seviyeleri 9,91 ve 9,82 direnç seviyeleri 10,03 ve 10,12 seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN