Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (30.06.2020)

Usd/TL:

Borsa İstanbul’da 28 Şubat’dan beri uygulanmakta olan açığa satış yasağının BIST 30 hisselerinden başlayarak kaldırılması gündemde. Salgının ekonomik etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin korunması amacıyla bu hafta 400’ün üzerinde ürüne Eylül sonuna kadar %20 ye varan değişen oranlarda geçici ek ithalat vergisi getirildi. Ekim’den itibaren ise %10’a kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Mayıs ayında ise 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Geçtiğimiz hafta TCMB 25 baz puan indirim beklentisinin aksine bir hafta vadeli repo faiz oranını %8,25 seviyesinde sabit bıraktı. Korona-virüsün etkilerini azaltma konusunda Ankara adım atmaya devam ediyor. Salgının ekonomik etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin korunması amacıyla 400’ün üzerinde ürüne Eylül sonuna kadar %20 ye varan değişen oranlarda geçici ek ithalat vergisi getirildi. Ekim’den itibaren ise %10’a kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Mayıs ayında ise 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Para swap’ına dair beklentiler varlığını koruyor. Global piyasalarda ise toparlanmaya işaret eden verilerden destek bulan piyasaların olumlu fiyatlama isteğini vaka sayılarındaki artış baskılarken, parasal destek paketleri bu süreçte piyasalara moral verici ana unsur konumunda. Piyasalar bu iki faktör arasında denge bulmaya çalışıyor. Dolar Endeksi bu sabah 97,59 civarında işlem görüyor.

Yurt içi tarafta açıklanan veriye göre Ekonomik Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %19,1 oranında artarak 73,5’a yükseldi. Perşembe günü Haziran PPK toplantı özeti, cuma TÜİK Haziran ayı enflasyon verisi ön planda takip edilecek. Usd/TL paritesi bu sabah düne göre yatay 6,85 civarında işlem görüyor. 6,88 ve 6,914 direnç; 6,81 destek konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Eur/TL paritesi bu sabah 7,69 civarında işlem görüyor. 7,77 ve 7,87 direnç; 7,65 destek konumunda

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN