Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (29.03.2021)

Usd/TL:

İç tarafta sürpriz TCMB başkanı değişimi kararı, dış tarafta ise güçlü duran Usd. TL bu ektenler altında dengelenmeye çalışıyor. Hafta sonuna doğru güç kaybı bir miktar arttı. Ankara mevcut duruşun süreceğini ifade ederek TL lehine mesajlar veriyor. Mevcut yaklaşımın sürmesinin, değişim haberinin yarattığı dalgalanmayı azaltabileceği kanaatindeyiz. Ancak öncesinde kararın sürpriz etkisinin azalmasına ihtiyaç olduğunu değerlendiriyoruz.

Global taraf geçtiğimiz hafta vaka sayılarını öne çıkardı, haftanın sonuna doğru ise aşılamaya dair açıklamalar iyimserlik yarattı. Salgın, ekonomi olumsuz etkilenebilir endişesini doğuruyor. Makro veriler ise toparlanma sinyali veriyor. Piyasalar negatif-pozitif haber akışında risk iştahından yana durmayı tercih ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi hafif yükselişle 1,66%, Dolar Endeksi yatay kalarak 92,8 civarında bulunuyor.

Parite bu sabah 8,08 civarında işlem görüyor. 8,04 ve 8,00 seviyeleri destek; 8,11 ve 8,17 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,52 civarında işlem gören paritede 9,48 ve 9,45 destek; 9,55 ve 9,9 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten