Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (28.04.2021)

Usd/TL:

FED bu akşam faiz toplantısının kararını açıklayacak. Toplantı metni, Pow ell’ın konuşması önemli. Bankanın Powell’ın şahin algılanacak açıklamaları, globalde Usd lehine hareket yaratabilir. Güvercin algı ise Usd’nin sakin seyrinin devamını sağlar diye düşünüyoruz.

Globalde, mal-hizmet fiyatlarında artış, büyüme iyimserliği ile piyasa şartları sıkılaşma yönünde ilerliyor. Bu sebeple dış taraftan bize gelen rüzgar da maliyetleri artırıcı nitelikte. Lokal tarafın enflasyonla mücadelesini zorlayıcı etki yapabilir.

TCMB sıkı para politikasını sürdürüyor. Sıkılığın yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşılana dek süreceği belirtiliyor. Başta TL olmak üzere lokal varlıklar lehine fiyatlama için sıkı para politika önem arz ediyor. Yarın TCMB, Enflasyon Raporu’nu açıklayacak. Rapor Banka’nın güncel görüşünü ortaya koyacağı için önemli. Enflasyon tahmininde yukarı yönde revizyon yapılabilir.

Yarın 17 günlük tam kapanma başlayacak. Amaç turizm sezonunu kaybetmemek. Kapanma ile olumlu sonuçlar alınması ekonomi için beklentiler sağlayabilir. Dolayısıyla TL için lehte fiyatlamaya imkan sağlayabilir. Bu sabah 8,23 seviyesinde işlem gören paritede 8,18 ve 8,12 destek seviyeleri; 8,28 ve 8,33 ise gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,94 civarında işlem gören paritede 9,92 ve 9,88 destek; 9,97 ve 10,03 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN