Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (27.07.2020)

Usd/TL:

Bugün TCMB Temmuz ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksini açıklayacak. Ayrıca TÜİK tarafından Temmuz ayı sektörel güven endeksleri açıklanacak. Geçtiğimiz hafta TCMB politika faizinin beklentilere paralel %8,25 seviyesinde sabit bıraktı. Açıklanan notta, çekirdek enflasyon göstergelerindeki yükselişe vurgu devam ederken, yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğu ifade edildi. 29 Temmuzda TCMB enflasyon raporu yayınlanacak. TCMB’nin son enflasyon raporunda yılsonu enflasyon beklentisi %7,4 seviyesindeydi. TCMB Beklenti Anketi’nin Temmuz ayı sonuçlarına göre, katılımcıların ortalama 2020 yılsonu enflasyon beklentisi ise %9,54’den %10,22 seviyesine yükselmişti. Diğer taraftan açıklamalarda büyümede kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayında başlayan toparlanmanın güç kazandığı vurgulanıyor.

Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme bekleniyor. Ayrıca ihracattaki toparlanma ve emtia fiyatlarındaki düşük seviyelerin önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini desteklemesi bekleniyor. Bir sonraki PPK Toplantısı 20 Ağustos tarihinde yapılacak.

S&P, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin dört kademe altında “B+” olarak teyit etti ve not görünümünü değiştirmeyerek “durağan”da bıraktı. Global piyasalarda ABD-Çin gerginliği ön planda kalmaya devam ediyor. ABD Hükümeti’nin, Çin’in Houston’daki konsolosluğunu kapatması için talimat vermesinin arından, Çin ABD’den Chengdu’daki konsolosluğunu kapatmasını talep etti ve diplomatların bugün sınır dışı edilmesi bekleniyor.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Cumhuriyetçilerin yaklaşık 1 trilyon dolar değerindeki yeni koronavirüs yardım tasarısını tamamladığını ve bugün açıklamayı planladıklarını açıkladı. Dolar Endeksi 94 civarında işlem görüyor. Usd/TL paritesi bu sabah 6,8450 civarında işlem görüyor. 6,875 ve 6,905 direnç; 6,80 destek konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Eur/TL paritesi bu sabah global çapta güçlenen Eur’nun etkisi ile 8,01 civarında işlem görüyor 7,91-7,85 destek; 8,03 ve 8,20 seviyeleri direnç konumunda.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN