Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (23.05.2022)

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO üyelik başvuruları sonrası Finlandiya Cumhurbaşkanı ve İsveç Başbakanı ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Johnson ile de telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Türkiye – İngiltere ilişkilerinin yanı sıra İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebi ve Ukrayna – Rusya savaşı dahil bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin, “Güvenlik endişelerini anlıyoruz ve Türkiye’nin de güvenlik endişeleri karşılanmalı.” açıklamasında bulundu. NATO’dan gelen açıklamada ise “Türkiye’nin güvenlik endişeleri dikkate alınmalı” ifadesi yer aldı. Finlandiya Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada terör örgütünün Finlandiya’daki bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair Türkiye’ye güvence verebileceklerini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati başkanlığında toplanan Finansal İstikrar Komitesi’nde küresel ve yerel düzeyde enflasyonda görülen artışların ekonomiye etkileri değerlendirildi. TCMB ve TUİK’in birlikte hazırladığı verilere göre Tüketici Güveni mayıs ayında 67,6 olarak açıklandı. Önceki ay 67,3 olarak açıklanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığınca konut finansman destek paketinin detayları açıklandı. TCMB Faiz Kararı Perşembe günü açıklanacak. Politika faizinde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. ‘Liralaşma, genişleyici politikalar ve yurt dışı kaynaklı risklerin’ ön plana çıkacağının öngörüldüğü Karar Metni takip edilecek.

Bu sabah Türkiye 5 yıllık CDS 720 ve USD/TL 15,94 seviyelerinde işlem görüyor. BIST-100 Endeks Cuma günü %0,89 düşüşle 2.372 puandan kapadı. Bugün yurt içinde Kapasite Kullanım Oranı, İmalat Güven Endeksi, Konut Fiyat Endeksi, Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi açıklanacak ve TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlanacak.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!