Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (20.11.2020)

Usd/TL:

Merkez Bankası Naci Ağbal başkanlığındaki ilk TCMB PPK toplantısında, politika faizi piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla %10,25’den %15’e yükseltildi. Fonlamada sadeleşmeye giden Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağı açıkladı. Merkez Bankası’nın, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacağı vurgulanan duyuruda, bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır denildi. Faiz kararı ve sadeleşme adımı piyasalar açısından olumlu etki yaptı. Merkez Bankası fonlamasının karar öncesi %14,75 seviyelerinde bulunmasından ötürü, faiz artışının mevduat ve kredi faizlerine önemli bir yansıma yapması beklenmiyor.

Türkiye 5 yıllık CDS 375 seviyelerine geriledi. Yurt içinde de artan Kovid-19 vaka sayılarına istinaden arttırılan yeni önemler bu akşamdan itibaren geçerli olacak. Global piyasalarda FED Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin arasındaki acil durum borç verme fonları anlaşmazlığına dair haber akışı ön planda. ABD seçimi sonrası yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler de ön planda takip edilirken artan vaka sayılarına rağmen ardarda gelen aşı haberlerine ilişkin olumlu gelişmelerle piyasalarda risk iştahı tutunma çabasında. Dolar Endeksi 92,25 seviyelerine geriledi.

Dün Merkez Bankası kararı sonrası TL ve TL varlıklarda değerlenme sürerken gün içinde 7,51 seviyelerini gören USD/TL paritesi bu sabah 7,58 seviyelerinde işlem görüyor. 7,50 ve 7,40 seviyeleri destek; 7,78 ve 7,90 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TLiçin yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,02 civarında işlem gören paritede 9 ve 8,86 destek; 9,10 ve 9,27 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN