Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (2.03.2021)

Usd/TL:

ABD odaklı ‘enflasyon yükselecek’ endişesi geçtiğimiz hafta dalgalanma yarattı. Yeni hafta ise toparlanma gayreti ile başladı. Ancak haber akışı risk iştahını baskılıyor. Biden’ın teşvik paketinin onaya yaklaşması, güçlü makro veriler, aşı haberi ile iştah azalıyor, Usd bir miktar güçleniyor. ABD tahvil faizlerindeki yükseliş gelişmekte olan ülke piyasalarını olumsuz etkileme gücüne sahip. Geçen hafta güç kaybı içinde olan TL, yeni hafta bir miktar dengelenme sağlayabilir.

FED güvercin pozisyonunu koruduğu için Dolar Endeksi, 10 yıllık tahvil faizindeki gibi bir yükseliş kaydetmiyor. Yine de ılımlı şekilde yukarı geliyor. Endeks 91,25 civarına yükseldi. Yukarıda ifade ettiğimiz ‘negatif’ global resmi dengeleyecek unsur iç ekonomi politikası olabilir. Ankara’nın Kasım ayından beri uyguladığı ekonomi politikası ile TL son aylarda belirgin güç kazandı, değerlendi. Global piyasalardaki hareket TL aleyhine etki yapmaya başladı.

Ankara TL lehine fiyatlama için adım atmak durumunda kalabilir. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları önemli. Ankara’nın mali disiplin, kamuda tasarruf, cari açıkla mücadele, fiyat istikrarı konularında ‘olumlu mesajlar’ verdi. Şubat ayı TÜFE verisi yarın açıklanacak. Aylık bazda 0,70% artış olması bekleniyor. Böylece 15,39% yıllık enflasyon erişilecek.

Parite bu sabah 7,29 civarında işlem görüyor. 7,26 ve 7,23 seviyeleri destek; 7,33 ve 7,36 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 8,78 civarında işlem gören paritede 8,75 ve 8,71 destek; 8,82 ve 8,85 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN