Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (18.02.2021)

Usd/TL:

Kasım ayı başından bu yana Ekonomi Yönetimi’nin ortaya koyduğu söylem ve aksiyonların piyasa tarafından olumlu algılandığı kanaatimizi koruyoruz. Mevcut tutum korundukça zamanla daha fazla olumlu etki görülebileceği fikrindeyiz. Merkez Bankası, şahin duruşunu pekiştirerek sürdürüyor. Döviz Mevduatlarında sınırlı bir azalma var. Azalmanın süreklilik kazanması önem arz ediyor. Diğer yandan Usd-TL kuru 6 ay sonra 7 seviyesinin altına indi.

PPK faiz toplantısını bugün yapacak. Piyasa beklentisi faiz oranının değişmeyeceği yönünde (Bloomberg). Olası bir faiz artışının sürpriz etkisi yapacağını belirtelim(saat 14:00). Güçlü veriler ABD’de enflasyon endişesine yol açıyor. Risk iştahı sınırlanıyor. FED ise ‘güvercin politika uzun süre devam edecek’ demeyi sürdürüyor. ABD tahvil faizlerindeki yükselişi ABD para birimi takip ediyor.

Dolar Endeksi 90,95 seviyesine yükseldi. Parite bu sabah 6,98 civarında işlem görüyor. 6,96 ve 6,92 seviyeleri destek; 7,04 ve 7,08 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 8,40 civarında işlem gören paritede 8,37 ve 8,34 destek; 8,44 ve 8,49 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten