Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (16.10.2020)

Usd/TL:

Yurt içinde TCMB ve BDDK tarafından normalleşme kapsamında adımlar atılmaya devam ederken, Ekonomi Yönetimi de firmaları desteklemek amacıyla yeni bir adım planlıyor. Çıkan haberlere göre Ekonomi Yönetimi 2021 yılından geçerli olmak üzere kurumlar vergisinde kademeli sistem uygulamayı planlıyor. Kurumlar Vergisi’nde oranın ciro kriterleri baz alınarak %15 ile %18 arasında değişmesi bekleniyor. Detaylar önümüzdeki günlerde netleşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Fatih sondaj gemisine giderek yeni doğal gaz rezervlerinin büyüklüğü hakkında bir açıklama yapacak. Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife indirirken, BB- olan döviz cinsi ülke kredi notunu teyit etti. Diğer yandan yurtiçi tarafta jeopolitik konular da ön planda. Doğu Akdeniz, Azerbaycan-Ermenistan gerginliğine ilişkin haber akışı TL ve TL varlıklar üzerinde etkili oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaya ilişkin olarak ”Ermenistan’ın Azerbaycan’a olan saldırgan tutumunda Azeri kardeşlerimize, her türlü desteği vereceğiz.” dedi. Oruç Reis gemisi için yeni bir NAVTEX ilan edildi. Türkiye 5 yıllık CDS 532 seviyesinde.

Dün açıklanan veriye göre Eylül ayında bütçe 29,7 milyar TL açık verirken, ilk dokuz ayın açığı 140,6 milyar TL ve son oniki ayda verilen açık ise 178,5 milyar TL’ye yükseldi. Bugün yurt içinde TCMB Ekim ayı Beklenti Anketi’ni yayınlayacak.

Global tarafta ABD’de mali teşviğe ilişkin belirsizlik devam ederken, dünya genelinde artan koronavirüs vakaları ve tedavisine ilişkin haberler de takip ediliyor. Johnson & Johnson firmasının aşı testlerini durdurmasından sonra diğer bir ilaç firması da çalışmalarını durduğuna dair açıklama yaptı. Global risk iştahında düşüş görülürken Dolar Endeksi 93,80 seviyelerinde.

Dün gelen veriye göre ABD’de geçtiğimiz hafta işsizlik maaşı başvuruları geçen 898 bin ile beklentileri aştı. ABD’de bugün perakende satışlar, sanayi üretimi, Michigan Tüketici Güven Endeksi açıklanacak.

Bu sabah 7,94 seviyelerinde işlem gören USD/TL paritesinde 7,8750 ve 7,85 seviyeleri destek 7,96 ve 8 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,30 civarında işlem gören paritede 9,29 ve 9,20 destek; 9,36 ve 9,39 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN