Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (15.04.2022)

TCMB politika faizi olan haftalık repo faizinin beklentilere paralel olarak %14 seviyesinde sabit bıraktı. Açıklanan kısa notta ise önemli bir değişikliğin olmadığı görüldü. Dezenflasyon beklentisi ve Türk Lirasını öncelikleyen politikalara yönelik vurgular korunurken yeni nota “makroihtiyati politika setinin güçlendirilmesine karar vermiştir” ifadesi eklendi. Öne çıkan unsurların globalde jeopolitik risklerin, aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu ve belirsizliği arttırdığı, emtia, enerji, taşıma fiyatlarındaki artışların küresel tüketici-üretici enflasyonunu arttırdığı ve yüksek enflasyonun beklenenden uzun sürebileceği, merkez bankalarının piyasaya destek olmayı sürdürdüğü belirtildi.

Yurt içi tarafta ise dış talebin olumlu etkisi ile ekonomik aktivite güçlü seyrettiği, artan enerji fiyatlarının cari açığı olumsuz etkilediği, küresel enerji-gıda-tarımsal emtia fiyatlarındaki artışın ve negatif arz şoklarının enflasyon yükselişinin unsurları olduğu belirtildi. Kararlılıkla sürdürülen yeni ekonomi adımları, küresel barışın tesisi ve baz etkisi ile enflasyonun düşüşe geçeceği öngörüldü. Alınan kararların birikimli etkisini gözlemleneceği, Liralaşmayı teşvik için para politikasını geniş kapsamlı gözden geçirmeye devam edileceği belirtildi. 5% enflasyon hedefine ulaşmak için liralaşma stratejisinin kararlılıkla sürdürüleceği de metinde yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan turizm ve ihracata toplam 150 milyarlık uzun vadeli finansman desteği yapılacağını açıkladı. Finans sektöründe kurumlar vergisini %20’den %25’e çıkaran torba yasa Resmi Gazete’de yayımlandı. Kur korumalı mevduatta 728,7 milyar TL seviyesine ulaşıldı.

Bu sabah Türkiye 5 yıllık CDS 589 ve USD/TL 14,63 seviyelerinde işlem görüyor. BIST-100 Endeksi dün günü %0,61 yükselişle 2.475,41 puandan kapatarak kapanış rekoru kırdı.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten